آیپولز
ورود / عضویت

2 ماه پیش

318 بازدید

زمان مطالعه :10 دقیقه


Deep Dive Dubai عمیق ترین استخر غواصی دنیا به عمق 60 متر دی دبی

 

عمیق ترین استخر غواصی دنیا در دبی

استخر های عمیق ایده جدیدی نیستند. در حال خاظر تعدادی از آنها در سرتاسر دنیا به خصوص در اروپا وجود دارند و به غواصان این اجازه را میدهند تا برای آموزش و یا لذت بردن از غواصی در یک محیط کنترل شده و امن از آن ها استفاده نمایند. با وجود اینکه این مراکز استخر های غواصی جذابی هستند و لی باز هم به صورت یک استخر شنا با آب کلر دار و کاشی های مربعی سفید رنگ هستند. اما با راه اندازی Deep Dive Dubai این چشم انداز به کلی تغییر نموده است. تا کنون هیچ یک از این مراکز غواصی سرپوشیده دلایل قانع کننده زیادی را برای بازدید ارائه نداده اند.

 

نمایی از پایین به بالای استخر غواصی دبی

 

طراحی و ساخت جاذبه های توریستی و امکانات تفریحی، سیاحتی در دبی همراه فراتر از انتظارات بوده است. به عنوان مثال در صحرای داغ و سوزان امارت امکان اسکی بر روی برف وجود ندارد، ولی با ساخت اسکس دبی که یک مجموعه برفی سرپوشیده است شما می توانید در دل کئیر و درجه حرارت بالای 40 درجه سانتیگراد این کار را انجام دهید. در دبی هیچگونه جاده ی اختصاصی برای دوچرخه سواری وجود نداشت. به همین دلیل بیشتر از 200 کیلومتر مسر اختصاصی دوچرخه سواری ساخته شده است. دبی همچنین دارای یک سالن اپرا و یک چرخ و فلک به نام فراری است که از همتای غولپیکر خود به نام چشم اندن که در شهر لندن واقع است نیز برگتر و بلندتر می باشد. همچنین به این فهرست می توان بلند ترین برج دنیا به نام برج خلیفه را نیز اضافه نمود. بعلاوه دبی دارای امکانات ارزنده ای جهت چتر بازی است و بزرگترین زیپ لاین شهری دنیا به طول یک کیلومتر نیز در این شهر ساخته شده است. و بی وقفه به این لیست بلند بالا یک شگفتی دیگر در حال اضافه شدن می باشد.

 

ساحل استخر غواصیDeep Dive Dubaiساحل استخر غواصی

 

خلیج فارس شنی و کم عمق است و جذبیت خیلی زیادی برای عاشقان غواصی ندارد به همین جهت برای برطرف نمودن نیاز غواصان، طرح ساخت یک استخر غواصی به عمق 60 متر جهت افزودن به لیست شگفتیهای شهر دبی ارائه گردید و با توجه به سیاستهای مسئولین این شهر سازندگان انی مجموعه تصمیم گرفتند تا طرح خود را با کمی تغییر به یک پروژه منحصر به فرد و انقلابی در این صنعت تبدیل نمایند.

یک استخر به عمق 60 متر می توانست به سرعت تبدیل به یک محیط کسل کننده تبدیل شود، مگر اینکه رویکرد خلاقانه تری اتخاذ شود. تیم طراحی و شرکت های حرفه ای بین المللی زیادی که در این صنعت فعالیت داشتند، ایده های مختلفی رار برای یک طرح خاص شکفت انگیز بررسی کردند. با توجه به اهمیت صنعت صید مروارید و غواصانی که در این حوزه در منطقه و به خصوص کشور امارات فعالیت داشتند تصمیم به ساخت این مرکز به شکل صدف گرفته شد. لازم به ذکر است که حرفه غواصی مروارید زمانی یکی از مهمترین حرفه ها به دلیل سود آوری در کشور امارات بوده است. تا اینکه صدها سال پیش ژاپنی ها موفق به تولید مروارید صنعتی گردیدند که این مهم باعث از بین رفتن این صنعت در این منطقه گردید. اپز شجره نامه اکثر خانواده های اماراتی را بررسی کنیم بسیاری از پیشینیان آنها به پیشه صید و تجارت مروارید مشغول بوده اند.

 

نمای بیرونی Deep Dive Dubaiنمایی کلی از مجموعه Deep Dive Dubai که به شکل صدف ساخته شده است

 

همچنین تیم طراحی تصمیم به ساخت این مجموعه به صورت یک شهر غرق شده با المانها و بخش های مختلف گرفت و تاکید داشتند تا هر از چند گاهی این المانها و بخش های داخلی را به جهت حس تازگی و نو بودن برای استفاده کنندگان آن تغییر بدهند. المانها و بخش هایی مانند تیر چراغ برق، چرخ دستی های خرید، دوچرخه ها، تابلوهای تبلیغاتی، دستگاههای خود پرداز، سطل های زباله، باجه های تلفن، نردبانهای فرار از آتشو سایر اشیاء روزمره در یک شهر مدرن.

اما همه این ها تنها بخش های این شهر گمشده نمی باشد. شما وقتی وارد این شهر غرق شده می شوید با یک شهری مواجه می شوید که به جا مانده از یک اتفاق آخر الزمانی است. می توانید یک آپارتمان کاملا مبله را کشف کنید که اتاق های مختلف با آثار هنری بر روی دیوار ها، اسباب بازیهای نختلف و ... تزئین شده است. اگر باز هم به جستجوی خود ادامه دهید به یک کارگاه تعمیر خودرو به همراه یک خودرو و موتورسیکلت بر می خورید. علاوه بر این قسمتها بخش های مخلف دیگری نیز می توانید در این شهر غرق شده ببینید. طراحی این شهر غرق شده به گونه ای است که پس از ورود هر بازدید کننده ای سوالات زیادی در ذهنش تداعی می شود. آیا کا شهر غرق شده است؟ آیا یک بلای طبیعی باعث غرق شدن آن شده است؟ یا شاید زلزله؟ آیا این شهر مدلی از یک شهر انسانی از یک دنیای موازی می باشد؟ فرسایش دیوارها و بخش های مختلف آن و درختی که ریشه های آن از سطح تا به عمق رشد کرده است همه نشان دهنده پایان زندگی انسانی و تسخیر و تسلط آن توسط طبیعت را می دهد.

 

فوتبال دستی در عمیق ترین استخر غواصی دنیافوتبال دستی در مجموعه استخر غواصی دبی

 

دوچرخه سواری در عمیق تری استخر غواصی دنیا در دبیدوچرخه سواری در شهر غرق شده مجموعه Deep DiveDubai

 

اتاقی در عمق 30 متری عمیق ترین استخر غواصی دنیااتاقی در عمق 30 متری مجموعه غواصی دبی

 

همانطور که در بالا گفته شد، نمای بیرونی به شکل صدف طراحی شده است و استخر غواصی شبیه یک شهر غرق شده. بین فضای بیرونی و استخر اصلی قسمتهای اداری و پذیرش و رستوران و ... قرار دارد که تیم طراحی برای ساخت و طراحی این قسمت نیز از یک صفینه فضایی برگرفته شده از یک فیلم سینمایی ساخته شده در دهه 1970 الهام گرفته اند. این قسمت که در سه طبقه و به دور استخر غواصی  به رنگ سفید با دیوارهای سه بعدی و خطوط نرمی که بر روی آن کشیده شده است؛ ساخته شده است. که این طراحی حس یک فضای مردن و باز را به بازدیک کنندگان و میهمانان خود القا می کند.

پذیرش استخر غواصی دیپ دایو دوبی

پذیرش مجموعه Deep Dive Dubai عمیق ترین استخر غواصی دنیا

 

فرسایش دیوار ها و بخش های داخلی

 

کل این مجموعه را می توانید به شکل یک بشقاب پرنده تصور نمایید و به شکل یک صدف غولپیکر ساخته شده است که پس ایک حادثه عظیم و بلای طبیعی در این محل فرود آمده است. پرده هایی بر روی پنجره های غولپیکر و سقف این مجموعه نصب شده است تا در صورت نیاز این مجموعه را از نور خورشید و بیرون عایق نماید و تجربه غواصی در دل شب را با وجود روشنایی روز به غواصان و میهمانان خود هدیه دهد. چندین هیدروفون متصل به یک سیتم صوتی پیشرفته، امکان پخش موسیقی را فراهم می نماید. همچنین این سیستم امکان فراخوان و پیج غواصان در مواقع اضطراری را مهیا می کند. این سیستم به همراه نورپردازی زیبا در زیر آب یک تجربه غواصی بینهایت دلچسب و فراموش نشدنی را برای میهمانان خود فراهم می آورد.  

 

مشاهده داخل استخر از رستوران عمیق ترین استخر غواصی دنیا

رستوران مجموعه غواصی دبی

 

غواصانی که علاقه مند بودند تجربه غواصی خود را با دوستان و خانواده خود به اشتراک بگذارند براهتی می توانند این ایده را در این مجموعه عملی نمایند. خانواده و دوستان غواصان که به همراه آنها به این مجموعه آمده اند می توانندتا عمق 12 متری از طریق پنجره های بزرگی که در قسمت های مخاتلف این مجموعه در اطراف استخر نصب شده است، نظاره کنند و یا در هنگام صرف غذا در رستوران از طریق پنجره شیشه ای بزرگ با غواصان خود ارتباط بر قرار نمایند و عکس و فیلم تهیه کنند. علاوه بر این به کمک 56 دوربین فیلمبرداری نصب شده در این استخر، همراهان می توانند کل استخر را از طریق نمایشگرهای نصب شده در قسمت های مختلف تماشا نمایند. تمام رفتارها و حرکات غواصان به جهت امنیت و سلامت آنها توسط یک تیم در اتاق کنترل و مانیتورینگ بررسی و رسد می شود. در پایان غواصان و میهمانان می توانند فیلم های ویرایش شده و تدوین شده از غواصی خود را که از طریق همین دوربین ها تهیه شده است را در هنگام خروج تهیه نمایند.

 

مشاهده غواصان از طریق پنجره شیشه ای در بزرگترین استخر غواصی دنیا در دبی

تماشای غواصان در حال شنا از طریق پنجره های شیشه ای داخل این مجموعه

 

با توجه بخ مسائل امنیتی مختلفی که در این مجموعه رعایت می شود،  مانند آموزش های قبل از غواصی، دوربین های متعدد نصب شده در تمام نقاط این مجموعه و کنترل رفتارها و حرکات غواصان، برای امنیت بیشتر غواصان گازهای مختلفی را برای غواصان فراهم نموده است. به عنوان مثال برای غواصی در عمق کم گاز نیتروکس و برای غواصی عمیق تر گاز تریمکس را فراهم نموده است. علاوه بر این این مجموعه اقدام به استخدام یک تیم متخصص چند ملیتی از بین متخصصان غواصی شامل غواصان حرفه ای آزاد و غواصان دارای رکورد های جهانی نموده است. در Deep Dive Dubai سعی بر این شده است تا یک محیط امن و کنترل شده را برای هر سط از تجربه غواصی فرام کند. از تجربه غواصی برای اولین با گرفته تا غواصی آزادو یا کسانی که به دنیال یکی از منحصر به فردترین تجربه های غواصی در جهان هستند. از غواصی برای سرگرمی گرفته تا غواصی حرفه ای در اینجا همه چی برای این افراد مهیا است.  یکی از مشکلاتاتی که بعضی از غواصان با آن روبرو هستند افزایش مقدار نیتروژن در بدن به دلیل فشار زیاد آب در هنگام غواصی است. معمولا افرادی که در عمق زیاد اقدام به غواصی می کنند در پایان قواصی از اتاقک فشارزدای هایپرباریک استفاده می کنند. این مجموعه دارای بزرگترین اتلقک هایپرباریک در منطقه است. بیشتر اتاق های رفع فشار لوله های باریک و کوچکی هستند کخ تنها به یک یا دو بیمار امکان سرویس دهی هشتند ولی این اتاقک هایپرباریک در دیپ دایو دوبای یک اتاقک کاملا اتوماتیک با ظرفیت 10 نفر مجهز به صندلی های راحتی، سیستم سرگرمی و حتی کابین حمام می باشد. دسترسی آسان به یک مرکز هایپرباریک مدرن و پیشرفته، امنیت استفاده از این مرکز را تاسطح قابل قبولی بالا می برد. تلفیق این اتاقک تقلیل فشار هایپر باریک با یک استخر غواصی با 60 متر بستر مناسبی را برای تحقیقات پزشکی در فیزیولوژی غواصی را فراهم نموده است.

 

نمایی از داخل این استخر

 

همچنین این مجموعه مجهز به کلاس هایی برای آموزش دوره های غواصی با پنجره های مشرف به استخر، اتاق های جلسه، سالن کنفرانس با ظرفیت 50 نفر با یک صفحه نمایش بزرگ برای برگذاری سمینارها و رویدادهای مختلف می باشد. بعلاوه، Deep Dive Dubai به عنوان یکی از بزرگترین اسودیوهای فیلم برداری زیر آب در جهان شناخته ی شود، که امکان ساخت فیلم های هیجان انگیز زیادی را فراهم نموده است.

 

آماده نمودن غواص توسط مربی جهت دایوآماده نمودن غواص توسط مربی جهت دایو

 

نمایی از کلاس آموزش غواصی به همراه پنجره به داخل مجموعه

نمایی از کلاس آموزش غواصی به همراه پنجره به داخل مجموعه

 

Deep Dive Dubai بی شک چشمگیرترین و خارقالعاده ترین مرکز غواصی جهان است. پس از اولین استفاده بدون شک در مورد بهترین قسمت این تجربه خاص دچار شک و تردید می شوید. آیا محیط مجلل و باشکوه این مرکز بهترین قسمت این تجربه است؟ و یا کارکنان خوش برخورد و حرفه ای آن؟ و یا تکنولوژی پیشرفته و شاید یکی از چندین شگفتی دیگر آن؟ هنگامی که با آموزش های تخصصی و ترفندهای ارائه شده توسط مربیان این مرکز اولین بار در یک محسط کنترل شده و ایمن اقدام به غواصی می کنید شاید رکورد عمیق ترین استخر غواصی دنیا به چشمان شما بزرگ جلوه نکند.

 

 

دیدگاهتان را ثبت کنید

دیدگاه